
Om Lillerød Kirkes Orgelskole
I 2018 startede vi orgelskolen i Lillerød Kirke. Vi er i dag flere musikglade børn, som har meldt sig med oprigtig interesse for at lære at spille på orgel. I alt er vi 10 flittige og talentfulde orgelskoleelever, og orgelskolen vokser stille og roligt med opbakning fra kirkens menighedsråd.
Optagelse i orgelskolen
For nuværende har vi ikke plads til at optage flere elever. Men børn, som er interesseret i at lære at spil på orgel, må meget gerne sammen med deres forældre kontakte organist Kyunghee Kim med henblik på at blive skrevet på venteliste.
Arrangementer og aktiviteter i 2025:
Lørdag 1. marts
Orgelskolen besøger Compenius-orglet på Frederiksborg Slot
Siden orgelskolen blev startet, har vi haft mulighed for at besøge flere kirker, herunder de repræsentative kirker i Danmark som Domkirken, Marmorkirken, Grundtvigskirken og andre i København, og vi har haft glæden af at spille på deres orgler. Det er en vigtig del af undervisningen på orgelskolen at opleve mange forskellige orgler og kirkernes akustik. I år vil vi få mulighed for at opleve det historisk berømte og musikalsk vigtige Compenius-orgel i Frederiksborg Slotskirke. Eleverne ser meget frem til denne orgeloplevelse samt til at udforske Frederiksborg Slot og den smukke barokke have.
Orgelmatinéer i juni
Siden 2022 har vi afholdt orgelmatinéer med orgelskolens elever, alle lørdage i juni måned. Formålet med disse koncerter er, at to til tre elever hver uge spiller et bredere udvalg af repertoire, så de kan udvikle deres evne til at håndtere et længere program. Det vil være en mulighed for at støtte op lytte til de flittige elevers musikalske præstationer og samtidig støtte dem. Orgelmatinéen varer ca. 30 minutter, og der er gratis adgang.
ORGELMATINÉER 2025
Lørdag 7. juni kl. 16
Lørdag 14. juni kl. 16
Lørdag 21. juni kl. 16
Lørdag 28. juni kl. 16